Zastosowanie hali namiotowej – czynniki wpływające na temperaturę wewnętrzną
Całoroczne hale magazynowe to specyficzne obiekty, które muszą spełniać wiele wymagań, aby mogły być używane przez cały rok, niezależnie od warunków atmosferycznych. W związku z tym termoizolacja hali jest kluczowym elementem podczas realizacji hal namiotowych. Wychładzanie się i spadek temperatury wewnątrz obiektu w dużej mierze zależy od rodzaju materiału poszycia ścian, rodzaju dachu oraz parametrów izolacyjnych materiałów, z których wykonano dach hali. Rodzaj ocieplenia budynku ma również ogromny wpływ na budżet inwestycji. Musimy pamiętać, że konstrukcja hali wymaga ocieplenia w trzech przypadkach:- jeśli pracują w niej ludzie,
- gdy obiekt jest ogrzewany,
- lub jeżeli w hali składowane są towary wymagające zabezpieczenia termicznego.
Podstawę standardowej hali namiotowej stanowi konstrukcja aluminiowa oraz ściany (materiał PCV, blacha trapezowa, płyta warstwowa)
i dach z materiału PCV, czyli plandeki. Przyjrzyjmy się zatem w jaki najprostszy sposób przystąpić można do izolacji hali namiotowej?
Najbardziej rozpowszechnionym i popularnym materiałem izolacyjnym stosowanym w budownictwie jest styropian. Dzięki swoim właściwościom styropian: nie pęcznieje, nie nasiąka wodą, jest odporny na działanie wodnych roztworów soli, kwasów i zasad, ale przede wszystkim, co najważniejsze jest lekki i posiada znakomite właściwości izolacyjne, które wynikają z niskiego współczynnika przewodzenia ciepła.
Ważną cechą, o której należy w aspekcie ocieplania hal namiotowych styropianem wspomnieć jest również cecha, jaką jest opór dyfuzyjny styropianu. Zastosowanie płyt styropianowych, w ścianach dwuwarstwowych lub trójwarstwowych, powoduje, że powstała w naturalnych procesach skraplania wody, para wodna się nie kondensuje. Dzieje się tak, gdyż wilgoć – z powodu małej przepuszczalności pary wodnej w styropianie – napotyka na duży opór dyfuzyjny i nie może swobodnie przenikać przez ścianę, dzięki czemu ściana jest przez cały czas użytkowania hali sucha.
Konstrukcja stalowa – materiały i metody ocieplenia hali namiotowej
Podstawę standardowej hali namiotowej stanowi konstrukcja aluminiowa oraz ściany (materiał PCV, blacha trapezowa, płyta warstwowa) i dach z materiału PCV, czyli plandeki. Przyjrzyjmy się zatem w jaki najprostszy sposób przystąpić można do izolacji hali namiotowej? Najbardziej rozpowszechnionym i popularnym materiałem izolacyjnym stosowanym w budownictwie jest styropian. Dzięki swoim właściwościom styropian: nie pęcznieje, nie nasiąka wodą, jest odporny na działanie wodnych roztworów soli, kwasów i zasad, ale przede wszystkim, co najważniejsze jest lekki i posiada znakomite właściwości izolacyjne, które wynikają z niskiego współczynnika przewodzenia ciepła. Ważną cechą, o której należy w aspekcie ocieplania hal namiotowych styropianem wspomnieć jest również cecha, jaką jest opór dyfuzyjny styropianu. Zastosowanie płyt styropianowych, w ścianach dwuwarstwowych lub trójwarstwowych, powoduje, że powstała w naturalnych procesach skraplania wody, para wodna się nie kondensuje. Dzieje się tak, gdyż wilgoć – z powodu małej przepuszczalności pary wodnej w styropianie – napotyka na duży opór dyfuzyjny i nie może swobodnie przenikać przez ścianę, dzięki czemu ściana jest przez cały czas użytkowania hali sucha.Namioty całoroczne ocieplane – alternatywne materiały do izolacji
W przypadku hal ocieplanych, na rynku dostępne jest kilka typów izolacji, oprócz opisanych wcześniej płyt styropianowych, są to jeszcze płyty warstwowe PIR (poliizocyjanuratowe ) lub PUR (poliuretanowe). Są to materiały bardzo lekkie. Ocieplenie hali aluminiowej płytami warstwowymi PIR i PUR zapewnia odpowiednią lekkość konstrukcji i dużą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Wymagają one jednak dokładności w montażu, głównie ze względu na możliwość powstania mostków termicznych, których obecność w znacznym stopniu zmniejszać może szczelność poszycia hali. Płyty warstwowe są również podatne na uszkodzenia takie jak delaminacja, czyli oddzielenie się rdzenia od warstw zewnętrznych płyty. Dlatego nie bez znaczenia jest fakt wykorzystania w budowie hali namiotowej płyt warstwowych o bardzo dobrej jakości. To znaczy takich, w których komponenty tworzące płytę są odpowiednie ze sobą połączone, są odpowiedniej grubości i stworzone są z odpowiednich materiałów.
Ocieplane hale namiotowe – inne techniki izolacji i ich zalety
Jeszcze innym sposobem ocieplenia hali jest montaż dwóch warstw blachy trapezowej, pomiędzy którymi umieszcza się wełnę mineralną. Wełna mineralna jest doskonałym izolatorem termicznym Pozwala na utrzymanie optymalnej temperatury wewnątrz hali. Podczas okresu zimowego zapobiega wychładzaniu obiektu, z kolei latem zastosowanie wełny pomiędzy blacha trapezową nie pozwala na nadmierne nagrzewanie się budynku wewnątrz. Wełna mineralna jest materiałem przeznaczonym do izolacji cieplnej, przeciwogniowej i dźwiękowej, co ma niebywałe znaczenie w budowie hali namiotowej z różnym jej przeznaczeniem. Wełna szklana z uwagi na mniejszą gęstość zalecana jest do izolacji ścian i dachów, gdyż nie obciąża nadmiernie konstrukcji. Sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie będą na nią działać duże obciążenia, a także jako wypełnienie izolacyjne w ścianach trójwarstwowych lub konstrukcjach szkieletowych.
Jeszcze inną bardzo popularną ostatnimi czasy formą izolacji, głównie dachowej jest tak zwane stosowanie dachów pompowanych. Dzięki zastosowaniu nagrzewnicy, pomiędzy membrany dachu wykonanego z PCV, wtłaczane jest ciepłe powietrze, którego ciągła cyrkulacja zapewnia bardzo dobrą termoizolację. W hali namiotowej nie powstają skropliny. Dodatkowo atutem dachu pompowanego, jest fakt, że w okresie zimowym śnieg zalegający na zewnątrz hali w sposób łatwy zsuwa się górnej pokrywy dachowej, nie przysparzając użytkownikom dodatkowych problemów w postaci ich ciągłego odśnieżania.
Całoroczne hale namiotowe – konkluzje i zastosowania
Całoroczne hale namiotowe dzięki możliwości wykorzystania ich w różnych dziedzinach przemysłowych i nie tylko stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych obiektów murowanych. Te ocieplane konstrukcje mogą być wykorzystane w różnych dziedzinach przemysłowych. Jednak należy mieć na uwadze fakt, by podczas zakupu i projektowania konstrukcji hali namiotowej uwzględnić, w jaki sposób izolować halę namiotową w zależności od przeznaczenia hali oraz panujących warunków pogodowych czy stref pogodowych – taki pawilon ocieplany będzie nie tylko bardziej komfortowy dla użytkowników, ale również bardziej wydajny energetycznie.. Zastosowanie odpowiedniego ocieplenia hali w obudowie ścian i dachu pozwala wpłynąć na właściwości całego obiektu i osiągnąć podstawowy stopień termoizolacji, a także zapewnić bezpieczną halę namiotową. Postępując właściwie w doborze odpowiednich komponentów termoizolacyjnych w budowie hali przede wszystkim zapewniamy ochronę przed potencjalnie uciążliwymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak śnieg, wiatr, deszcz, czy też ujemną temperaturą.