Hala namiotowa, a cena – Co wpływa na cenę w poszczególnych etapach projektu, przykładowy cennik hal
Każda realizacja hali namiotowej rozpoczyna się od ustalenia potrzeb w oparciu o konkretne wymagania klienta. W trakcie rozmowy uwzględnia się wymagania wytrzymałościowe konstrukcji na obciążenie śniegiem i wiatrem, tak, aby były one zgodne z poszczególnie utworzonymi strefami Polski przeznaczonymi na budowę tego typu obiektów. Podczas potencjalnej rozmowy omawiane są aspekty dotyczące kształtu działki budowlanej pod planowany obiekt, układu komunikacyjnego, rodzaju posadowienia hali (szpilki, kotwy), przeznaczenia obiektu, sposobu użytkowania, czy też ogólnej wizualizacji hali namiotowej z uwzględnieniem poszycia ścian zewnętrznych oraz dodatkowymi elementami wyposażenia (okna, podsufitka, pompowane dachy).
Pierwszym etapem realizacji projektu budowy hali namiotowej jest odpowiednie zaplanowanie realizacji potencjalnej inwestycji. W głównej mierze dużą uwagę skupia się na kształcie hali oraz rozwiązaniach technologicznych, jakie należy zastosować w realizacji hali. Określane są krok po kroku, ilości materiałów i ich cena. Odbywa się to w taki sposób, aby jak najbardziej zoptymalizować koszty wykonania projektu. Dodatkowymi kosztami w trakcie realizacji hali są nakłady finansowe związane z pracami ziemnymi, które należy wykonać w celu przygotowania terenu pod usadowienie hali (niwelacja terenu, konsultacje
z geologiem itp.). Każde dodatkowego prace, a przede wszystkim rozmiar tych prac wpłynie na poniesienie przez potencjalnego inwestora większych wydatków. Bez wątpienia na cenę hali namiotowej ma również wpływ rozmiar, który związany jest z ilością i kosztami wykorzystanych w budowie hali materiałów. Należy nadmienić, że większe hale namiotowe generują dodatkowe koszty chociażby ze względu na dodatkowo zastosowane obciążenia statyczne i dynamiczne, które w tego typu obiektów należy zastosować.
Podczas dokonywania wyboru oferty producenta, warto dość szczegółowo przyjrzeć się specyfice materiału z jakiego hala ma być wykonana . W przypadku konstrukcji aluminiowej zastosowanej w hali, należy dość dokładnie przyjrzeć się zastosowanym w projekcie rysunkom profili aluminiowych. W tej kwestii ważne jest ścisłe ukierunkowanie na jakość konstrukcji. Dochodzi bowiem bardzo często, do sytuacji takiej, że oferta przesłana przez danego producenta jest korzystna z punktu widzenia finansowego, natomiast „odchudzona” pod względem konstrukcyjnym. W takich konstrukcjach bardzo duże znaczenie należy położyć na wytrzymałość dachu. Dlatego przed wyborem konkretnej hali warto poświęcić dużą uwagę na wnikliwą analizę oferty i zwrócić uwagę na liczbę poprzeczek dachowych, które bezpośrednio odpowiadają za wytrzymałość dachu. Ma to szczególne znaczenie, kiedy hale montowane są w różnych lokalizacjach
z różnym obciążeniem na śnieg i wiatr.
Pamiętajmy także jeszcze jednej bardzo istotnej kwestii, mającej niebagatelny wpływ na wycenę hali namiotowej. Mowa o wymiarach potencjalnej hali. Inaczej będą rozkładały się w ofercie koszty hali o wymiarach 10×20 m, a jeszcze inaczej hali 20×10. Producent w tworzeniu konfiguracji hali w obu przypadkach zastosować musi różne profile aluminiowe, a co za tym idzie różną liczbę łączników i poprzeczek dachowych. W rezultacie oferta na hale o takich wymiarach może mieć dość dużą rozbieżność finansową.
Na cenę hali ma również bez wątpienia wpływ rodzaj materiału, jakim chcemy okryć ściany. I tu w głównej mierze należy skupić się nad ostatecznym przeznaczeniem hali. W celu zminimalizowania kosztów budowy hali, najczęściej używa się plandeki lub blachy, która nie posiada izolacji. Niemniej jednak, kiedy zależy nam na utrzymaniu stałej temperatury wewnątrz hali, zaleca się, aby do obudowy i izolacji ścian wykorzystywać płytę warstwową PIR. Bez wątpienia wart uwagi jest również dach z jakiego wykonana jest hala. Z reguły najtańszym rozwiązaniem jest zastosowanie materiału PCV, tego typu rozwiązanie nie stanowi jednak dobrej izolacji. Droższą godną uwagi alternatywą jest zastosowanie dachu z podwójnej plandeki, pomiędzy którą wdmuchiwać można za pomocą wentylatora powietrze (tzw. dach pompowany). Jest to rozwiązanie droższe, chociażby ze względu na zastosowanie dodatkowych elementów wentylacyjnych, ale zapewniające odpowiednia izolację i bardzo wysokie walory estetyczne budynku.
Dodatkowym kosztem w budowie hali są elementy w jakie hala może zostać doposażona. Bardzo dużym powodzeniem cieszą są m.in. bramy segmentowe. Bramy szybkobieżne dzięki zastosowaniu innowacyjnej technologii gwarantują kilkukrotnie większą oszczędność w zużyciu energii oraz bezkonkurencyjną szybkość otwierania. Bramy segmentowe mają jeszcze jedno bardzo ważne zastosowanie mianowicie bramy te dają możliwość zamontowania bramy wewnątrz otworu. Nadmienić należy jednak, że zastosowanie takiej bramy generuje dość duże koszty. Jednak jeżeli zależy nam na obniżeniu poniesionych wydatków, warto zainwestować w bramę z wbudowanymi drzwiami. Konstrukcja taka nie wymaga zamontowania tradycyjnych drzwi obok bramy, co wpływa korzystnie na przeznaczony na budowę hali budżet.
PRZYKŁADOWY CENNIK HAL NAMIOTOWYCH
Ścianka z PCV
-
Hale namiotowe magazynowe z ścianami z pcv
Ścianka z blachy
-
Hale namiotowe magazynowe z ścianami z blachy trapezowej
Ścianka z płyty
-
Hale namiotowe magazynowe z ścianami z płyty warstwowej 60 mm
Decyzja o budowie hali namiotowej, a przede wszystkim wyborze producenta nie należy do najłatwiejszych. Pamiętajmy jednak, aby na każdym etapie porównywać poszczególne oferty, tak, aby hala, która mamy zamiar zakupić była w miarę możliwości tania. Zwróćmy uwagę na jakość materiałów i estetykę wykonania hali namiotowej. Ale przede wszystkim kładźmy duży nacisk na to by realizacja hali przez potencjalnego producenta spełniała, jak najwyższe standardy bezpieczeństwa.